Stypendia i zasiłki szkolne
STYPENDIA I ZASIŁKI SZKOLNE
Stypendium szkolne przysługuje
- uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
- młodzieży i osobom dorosłym oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów jeżyków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych- do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,
- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży, a także dzieciom i młodzieży upośledzonej umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
- uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
- słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych- do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
Wniosek składa rodzic, opiekun prawny lub pełnoletni uczeń do dnia 15 września, w przypadku słuchaczy kolegiów do dnia 15 października.
Wysokość stypendium szkolnego uzależniona jest od kwoty dochodu na osobę w rodzinie, ustalonego na podstawie informacji o dochodach przedstawionej we wniosku.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8, ust. 1, pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, obecnie 514,00 zł.
Na dochód uprawniający do ubiegania się o stypendium szkolne składają się poszczególne przychody netto wszystkich członków rodziny, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pochodzące z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, a w przypadku utraty dochodu (w tym miesiącu) z miesiąca, w którym wniosek został złożony.
Stypendium szkolne może być udzielane uczniowi w formie:
1)Całkowitego lub częściowego pokrycia udokumentowanych kosztów opłat za udział w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania jak również udziału zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, a w szczególności:
a) opłat za kursy językowe,
b) opłat za kursy komputerowe,
c) opłat za zajęcia logopedyczne,
d) opłat za ogniska plastyczne i artystyczne.
2)Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, a w szczególności:
a) zakupu podręczników do nauki,
b) zakupu słowników, encyklopedii, edukacyjnych programów komputerowych,
c) zakupu przyborów szkolnych, w tym tornistrów, zeszytów i innych materiałów piśmiennych,
d) zakupu stroju sportowego na zajęcia wychowania fizycznego lub inne zajęcia sportowe,
e) zakupu innych koniecznych pomocy naukowych.
3. Osobom uprawnionym i uczęszczającym do szkół ponadgimnazjalnych, jeżeli uczą się poza miejscem zamieszkania, stypendium szkolne może być także udzielane w formie zwrotu całkowitego lub częściowego pokrycia udokumentowych kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pobierania nauki lub zakwaterowania w miejscu pobierania nauki.
W przypadku uznania, iż żadna z wyżej wymienionych form nie jest możliwa lub celowa stypendium szkolne może być przyznane w formie świadczenia pieniężnego.
Wysokość stypendium.
1. Osobie uprawnionej, w której rodzinie dochód na rodzinę nie przekracza kwoty równej połowie kryterium dochodowego może być przyznane stypendium szkolne, miesięcznie w wysokości 90 % kwoty zasiłku rodzinnego.
2. Osobie uprawnionej, w której rodzinie dochód na osobę przekracza kwotę równą połowie kryterium dochodowego może być przyznane stypendium szkolne, miesięcznie, w wysokości 80 % kwoty zasiłku rodzinnego.
3. Osobie uprawnionej, w której rodzinie dochód na osobę nie przekracza kwoty kryterium dochodowego
a jednocześnie, w którego rodzinie występują co najmniej dwie z następujących sytuacji:
a) bezrobocie,
b) niepełnosprawność członka rodziny,
c) ciężka lub długotrwała choroba członka rodziny,
d) wielodzietność,
e) niewypełnianie funkcji opiekuńczo – wychowawczych,
f) alkoholizm,
g) narkomania,
h) rodzina niepełna, może być przyznane stypendium w wysokości, miesięcznie 100 % kwoty zasiłku rodzinnego.
Wypłata stypendium następuje tylko po przedstawieniu imiennych faktur, rachunków, zaświadczeń.
Zasiłek szkolny
Zasiłek szkolny przyznaje się na wniosek, określający w szczególności zdarzenie losowe będące przyczyną ubiegania się o zasiłek oraz pożądaną formę zasiłku. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające zaistniałe zdarzenie .
Przyznanie zasiłku szkolnego może nastąpić również z urzędu.
Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego składa się niezwłocznie po powstaniu zdarzenia losowego będącego podstawą ubiegania się o zasiłek szkolny, nie później jednak niż w ciągu dwóch miesięcy od tego zdarzenia.
Wysokość zasiłku szkolnego uzależniona jest od indywidualnych skutków zaistniałego zdarzenia losowego.